 |
Tips för bilköp i USA


IMPORTERA BIL FRÅN USA: När du köper bil i USA finns det några mycket viktiga saker du bör tänka på:
1/ Försäkra dig om att det finns en Title till bilen. Det är bilens registreringshandling. Den krävs för att bilen skall kunna exportklareras i USA. Men också för att du skall kunna registrera bilen i Sverige. En bil utan title är värdelös i ordets rätta mening.
2/ Du behöver också en köpehandling. Bill of sale.
3/ Gör en kostnadskalkyl. Den vi har här på siten (uppe i det gula fältet till höger) är mycket nära sanningen. Du betalar tull och moms på inköpspriser + frakt och försäkring.
Det finns olika regler för veteranfordon så försäkra dig om att din bil kommer klara de svenska kraven för sk 12% förtullning. Samma gäller skeppningssätt. Roro eller container. Ring så hjälper vi dig.
Ju längre en bil står från lastningshamnen, ju högre transportkostnad till hamn. Du kan boka upphämtningen med oss om du vill.
För information och bokning. Ring 031-65 61 80.
Alla uppdrag utföres i enlighet med NSAB 2000. www.nordtrafik.se
Skrivet 2012-01-14 2021-01-27 12:50:29
|
 |
Allmänna speditions- och uppdragsvillkor:
Alla uppdrag utförs som förmedlare i enlighet med NSAB 2000.
Nordtrafik ansvarar som transportör endast när Nordtrafik uttryckligen åtagit sig ett sådant ansvar eller utfärdat konossement i eget namn. Annars ansvarar Nordtrafik som förmedlare.
De allmänna villkoren NSAB 2000 finns att tillgå genom denna länk.
Nordtrafik svarar inte för lösgods packat i bilar.
|
 |